نمایش نوار ابزار

استراتژیست کیست؟

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 17 میانگین: 2.1]

استراتژیست کیست؟

به نظر شما استراتژیست کیست؟ استراتژیست ها چه ویژگی هایی دارند؟

در اینجا می توانید به متن کامل مقاله “The Key Elements of Thinking Strategically” دسترسی پیدا کنید. در این مقاله تلاش شده است تا تفکر استراتژیک در سطح فردی واکاوی شود و عناصر آن مورد شناسایی قرار گیرد. نویسندگان این مقاله عبارتند از نادر سیدکلالی، منصور مؤمنی و الهام حیدری.

مشخصات مقاله به قرار ذیل است:

Seyed Kalali, N., Momeni, M., Heydari, E. (2015). The Key Elements of Thinking Strategically. International Journal of Management, Accounting and Economics (IJMAE). 2(8): 801-809.

افراد کم حوصله به جای خواندن این مقاله می توانند به نوشته ای از پروفسور پل شمپ، استاد دانشگاه جورجیای آمریکا، مراجعه کنند. ایشان پژوهش سیدکلالی و همکاران (۲۰۱۵) را به صورت خلاصه در مطلبی تحت عنوان هفت استراتژی مدیران دارای تفکر استراتژیک تشریح کرده است.

ویژگی های استراتژیست ها:

امروزه مدیرانی که از تفکر استراتژیک برخوردار باشند قادرند سازمان هایی ایجاد کنند که بلندمدت گرا و همه جانبه نگر باشند. در پژوهش سیدکلالی و همکاران (۲۰۱۵) براساس مطالعه ای که در شرکت های چندکسب وکاره (هلدینگ) در ایران انجام پذیرفته این یافته به دست آمده است که مدیران استراتژیست یک یا چند ویژگی از ویژگی های ذیل را از خود نشان می دهند. به بیان دیگر، استراتژیست ها از هفت استراتژی در حل مسائل بهره می گیرند:

۱- چشم انداز دارند: آن ها تصوری از آینده در ذهن خود دارند و برای دست یافتن به آن تلاش می کنند.

۲- تجزیه و تحلیل گرند: آن ها موضوعات را به اجزای سازنده شان می شکنند و هر مسئله ای را با دقت مورد بررسی و ارزیابی قرار می دهند.

۳- روابط را می بینند: آن ها به طور بخشی تصمیم نمی گیرند. می دانند که هر مسئله ای ابعاد گوناگونی دارد و تأثیرات آن وسیع است. به علاوه موضوعات بسیاری هستند که می توانند آن را تحت تأثیر خود قرار دهند.

۴- پرسشگرند: فرضیات بدیهی را به چالش می کشند. از نظر آنان اگر کاری تا به امروز به شیوه یکسانی انجام می گرفته از این پس می تواند به شکل متفاوتی انجام شود. آن ها به موضوعات و علل آن ها جور دیگری می نگرند.

۵- خلاقند: آن ها موضوعات ظاهراً نامرتبط را به هم متصل می کنند و راه حل های جدیدی برای مسائل پیدا می کنند.

۶- هم افزایی ایجاد می کنند: آن ها منابع و قابلیت های موجود را به گونه ای با هم ترکیب می کنند که نتیجه از مجموع اجزا بزرگتر و مؤثرتر باشد.

۷- مزیت خلق می کنند: آن ها قادرند به منابع و قابلیت های برتر و عملکرد و نتایجی بهتر از رقبا دست پیدا کنند.

who-is-strategist

دیدگاه ها
  • یاسر سجادینیا پاسخ به دیدگاه

    چقدر جالب چفدر عالی

  • علیرضا مظاهری پاسخ به دیدگاه

    جالبه،میخوام یک استراتژیست عالی بشم چراکه وجودشو دارم میشه لطفا راهنمایی بفرمایین کتاب داره،دوره داره ،یا هرچی که بتونی تو این زمینه اطلاعاتمو خیلی ببره بالا که شروع کنم به صورت فریلنسری ،با سپاس فراوان.ارادتمند علیرضا

  • موضوعات مطروحه خوب هستند ولی اساس یک استراتژیست مدیریت بر آن موضوع یا طرح است و استراتژیست در واقع مسابقه عصر دانش و ارتباطات قوی است .استراتژیست کسی است که بتواند کسب وکار نوینی بدست آورد.
    ولی متاسفانه در ایران ارزش یک استراتژیست بسیار ناچیز و در گمنامی است .