نمایش نوار ابزار

موانع پیاده سازی استراتژی ها در بخش خدمات درمانی ایران

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 1]

یکی از مقالاتی که به اتفاق همکارانم درموضوع استراتژی نوشته ام مقاله «رتبه بندی موانع پیاده سازی تصمیمات راهبردی» است. در این مقاله تلاش شده است تا اصلی ترین موانع پیاده سازی استراتژی ها در بخش خدمات درمانی ایران شناسایی شود. به منظور یافتن عوامل کلیدی، در ابتدا با استفاده از روش دلفی نظرات خبرگان گردآوری گردید و سپس پرسشنامه ای طراحی گردید و در میان تعداد بیشتری از صاحبنظران توزیع گردید. برای کاهش عوامل و شناسایی اصلی ترین آن ها از روش های تحلیل آماری کمک گرفته شد. شایان ذکر است که مرور ادبیات صورت گرفته در مقاله حاضر درخصوص بررسی هایی که پیشینیان در زمینه شناسایی عوامل کلیدی موفقیت (CSFs) یا شکست (CFFs) انجام داده اند تقریباً جامع است و می تواند برای محققانی که علاقمندند در این زمینه پژوهش کنند مفید باشد.

نتایج تحقیق حاضر نشان می دهد که مهم ترین علت شکست تصمیمات استراتژیک در بخش خدمات درمانی ایران، تیم مدیریتی نامناسب است؛ در وهله بعدی نیز عوامل عدم تعهد تصمیم گیرندگان، منابع انسانی ناتوان، ناهماهنگی، عدم پشتیبانی مدیران ارشد، محدودیت منابع، ارتباطات ضعیف و نامناسب، ناهمسویی ابعاد گوناگون سازمان با استراتژی موردنظر، ساختار سازمانی ناهمسو، اهداف و اولویت های متعارض، راهبرد غیرمشخص، برنامه ریزی ناکارآمد، ارزیابی ناپذیری تصمیم استراتژیک اجرا شده، و نهایتاً فرهنگ سازمانی ناپذیرنده، تبیین کننده علت شکست تصمیمات راهبردی هستند. نکته حائز اهمیت این است که در صدر این عوامل، تیم مدیریتی نامناسب و عدم تعهد تصمیم گیرندگان به تصمیم اخذ شده قرار گرفته است. با این وصف علت اصلی اشکال در اجرایی شدن تصمیمات استراتژیک در سازمان های بخش خدمات درمانی ایران را باید در ضعف مدیریت دانست. از دیدگاه خبرگان پژوهش، افرادی که در این بخش سمت های مدیریتی را اشغال کرده اند از توانایی و تخصص کافی برخوردار نیستند و حتی نسبت به تصمیماتی که خود اتخاذ کرده اند در مراحل اجرایی تعهدی نشان نمی دهند و پشتیبانی های لازم را به عمل نمی آورند. نیروی انسانی ناتوان نیز یکی دیگر از مشکلات کلیدی در پیاده سازی تصمیمات است. مصاحبه های بعدی با خبرگان نشان داد که بی انگیزگی و عدم علاقه نشان دادن به یادگیری در طول خدمت از جمله اصلی ترین نشانگرهای نیروی انسانی ناتوان است.

بی توجهی به مسئله تصمیم گیری های مدیریتی در بخش خدمات درمانی با بروز نتایج ناگواری همبسته است که از حیث اهمیت و آثار مترتب قابل مقایسه با هیچ یک از صنایع دیگر نیست؛ تصمیماتی که در این بخش در سطح مدیریت ارشد اتخاذ می شوند به طور مستقیم با سلامتی جسم و روان افراد مرتبط است و چه بسا ضامن زندگی یا مرگ یک انسان باشد. امروزه نظام خدمات درمانی در ایران بیش از هفتاد میلیون نفر مشتری دارد و جمعیت گسترده ای وظیفه خدمت رسانی به آن ها  را به عهده گرفته اند، لذا توجه دوچندان به مسئله شناسایی عوامل مؤثر بر شکست یا موفقیت اجرای تصمیمات استراتژیک ضروری به نظر می رسد.

دوره زمانی اجرای پژوهش حاضر محدود به زمستان سال ۱۳۸۸، و بهار و تابستان سال ۱۳۸۹ بوده است. متن کامل پژوهش از طریق هریک از وبسایت های ذیل قابل دسترسی است:

 http://www.ensani.ir/storage/Files/20120514172705-9005-2.pdf
http://www.sid.ir/fa/VEWSSID/J_pdf/21913890202.pdf

مشخصات کامل مقاله نیز به شرح ذیل ارائه شده است:

 • کریمی دستجردی، داوود، علی اصغر پورعزت، نادر سیدکلالی، و محمدرضا اخوان انوری. ۱۳۸۹٫ رتبه بندی موانع پیاده سازی تصمیمات راهبردی. فصلنامه چشم انداز مطالعات مدیریت راهبردی دانشگاه شهیدبهشتی. ۴۹:۲-۳۱٫
یا

Karimy Dastjerdi, Davod, Ali Asghar Pourezzat, Nader Seyed Kalali, and Mohammad Reza Akhavan Anvari. 2010. The Ranking of the Barriers of Strategic Decisions Implementation. Journal of Strategic Management Studies ۱ (۲):۳۱-۴۹ (in Persian).

دیدگاه ها
 • sima پاسخ به دیدگاه

  با سلام و احترام
  مقاله بسیار مفیدی برای اینجانب بود.ممنون می شوم اگر نمونه سؤالات پرسش نامه استفاده شده در این مقاله را در صورت امکان برایم ایمیل فرمائید.با تشکر و سپاس

  • نادر سیدکلالی پاسخ به دیدگاه

   با سلام
   خانم راد، پرسشنامه برایتان ارسال شد.
   موفق باشید

 • وحید نصرت پاسخ به دیدگاه

  بسیار جالب و کامل بود.اگر امکان داره پرسشنامه رو برام ایمیل بفرمایید.

 • سهیلا سلیمانی پاسخ به دیدگاه

  با سلام
  مقاله بسیار مفید بود و عوامل مورد شناسایی بسیار کامل و جامع بودند .ممنون
  چنانچه امکان دارد پرسشنامه اش را برای من ارسال نمائید.با تشکر و ارزوی موفقیت برای شما

 • سهیلا سلیمانی پاسخ به دیدگاه

  با سلام
  ایا امکان ارسال پرسشنامه را نداشتید ؟
  بشدت به ان نیاز دارم
  ممنون میشوم پاسخ دهید

 • سهیلا سلیمانی پاسخ به دیدگاه

  بسیار متشکرم

 • ممنون از مطالب خوبتان

 • سعید پاسخ به دیدگاه

  با سلام و تشکر فراوان اگه امکان داره پرسشنامه را برای من ارسال نمائید. به امیدموفقیت روز افزون برای شما

 • سهیلا رفیعی پاسخ به دیدگاه

  با سلام ایا پرسشنامه شما را میتوان برای شناسایی موانع اجرای استراتژی در شرکت ها مورد استفاده قرار داد؟
  ممنون میشوم اگر پرسشنامه را برای من ارسال فرمایید.

  • نادر سیدکلالی پاسخ به دیدگاه

   سلام. لطفا با ایمیل من مکاتبه کنید. در پاسخ نامه پرسشنامه را خواهم فرستاد. موفق باشید