نمایش نوار ابزار

نرخ تورم و سیاست های دولت

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

منظور از نرخ تورم، افزایش قیمت سبد کالاها و خدمات طی یکسال گذشته است. با این حال معمولاً از دو نرخ تورم سخن به میان می­ آید: نخست نرخ تورم رسمی که بعضاً تحت عنوان نرخ تورم سالانه منتهی به ماه … خوانده می ­شود و دوم نرخ تورم نقطه­ به نقطه تا ماه …

منظور از نرخ تورم رسمی منتهی به مثلاً بهمن ­ماه سال ۱۳۹۴ آن است که متوسط شاخص قیمت از بهمن ­ماه ۱۳۹۳ تا بهمن ۱۳۹۴ را محاسبه کنیم و آن را با متوسط شاخص قیمت از بهمن ماه ۱۳۹۲ تا بهمن ۱۳۹۳ مقایسه کنیم. به میزان افزایش (کاهش) متوسط قیمت کالاها و خدمات طی یکساله بهمن ۹۳-بهمن ۹۴ درمقایسه با دوره یکساله بهمن ۹۲-بهمن ۹۳ نرخ تورم رسمی منتهی به بهمن ۱۳۹۴ می ­گویند.

درمقابل نرخ تورم نقطه به نقطه به این معناست که متوسط قیمت سبد کالاها و خدمات در بهمن ۱۳۹۴ را با متوسط قیمت کالاها و خدمات در بهمن ۱۳۹۳ مقایسه کنیم و ببینیم چقدر افزایش یا کاهش یافته است. اخیراً اعلام شد که نرخ تورم سالانه منتهی به بهمن ماه سال ۱۳۹۴ برابر با ۱۱٫۸ درصد و نرخ تورم نقطه به نقطه بهمن ماه ۱۳۹۴ برابر با ۸٫۹ درصد شده است. بدیهی است که شاخص اصلی تورم همان تورم سالانه است که معادل ۱۱٫۸ درصد برآورد شده و نرخ تورم نقطه به نقطه تنها قابلیت پیش­ بینی نرخ تورم رسمی را دارد. یعنی باتوجه به کم شدن نرخ تورم نقطه به نقطه طی چندماه آینده احتمالاً شاهد کاهش نرخ تورم سالانه نیز خواهیم بود. به نظر می ­رسد در این شرایط احتمال حصول تورم رسمی تک­ رقمی در نیمه نخست سال جاری دور از انتظار نباشد.

با این ­حال سیاست جدید دولت در کاهش نرخ سود سپرده ­ها و تسهیلات و تأکید برخی سیاستگذاران به تداوم این کاهش می­ تواند اقتصاد ایران در سال ۱۳۹۵ را در معرض شوک­ های جدید تورمی قرار دهد. حجم نقدینگی احتمالاً تا پایان سال ۱۳۹۴ به حدود هزار هزار میلیارد تومان (هزار تریلیون تومان) خواهد رسید. اگرچه بخش عمده این نقدینگی از نوع شبه ­پول است، با این­ حال کافی است بخشی از این غول نقدینگی به بازارهایی مانند مسکن ورود کند. وضعیت طرف عرضه و کسب­ وکار بنگاه ­های تولیدی و مولد نیز که همچنان تعریفی ندارد. در چنین شرایطی این خطر وجود دارد که در سال ۱۳۹۵ با اوضاع نابه ­سامانی از نظر اقتصادی روبرو شویم. دولت باید با هوشمندی بسیار و پرداختن جدی­تر به موضوعات اصلی­ تری مانند وضعیت بنگاه­ های اقتصادی مولد و توسعه کارآفرینی در مقایسه موضوعاتی با اهمیت ثانوی مانند سیاست­ های پولی، این خطر را کاهش دهد وگرنه حتی اگر گردنه سال ۱۳۹۵ نیز به سلامت رد شود، دیر یا زود مردم ایران با طوفان اقتصادی ویرانگری مواجه خواهند شد.

متاسفانه در دهه های اخیر، صدر اخبار اقتصادی همیشه مربوط به نرخ تورم و سود بانکی بوده است و مسئله اصلی که تولید، توسعه کسب ­و کار و کارآفرینی باشد، در پشت انبوه پروپاگاندا درخصوص موضوعات روبنایی گم شده است.

– علاقمندان به اطلاعات بیشتر درخصوص شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی اعلام شده توسط بانک مرکزی می توانند به لینک ذیل مراجعه کنند. در این سایت اطلاعات مفیدی درخصوص نرخ تورم ارائه شده است که ماه به ماه به روزرسانی می شود.

http://www.cbi.ir/category/1611.aspx

دیدگاه ها
  • د.ب. پاسخ به دیدگاه

    امیدوارم همان طور که شما هم گفته اید به موضوعات کلیدی تر توجه شود و مشکلات حل شود