نمایش نوار ابزار

هنری مینتزبرگ، نظریه پرداز استراتژی کسب وکار

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 8 میانگین: 4]

هنری مینتزبرگ، پروفسور بازرگانی و مدیریت در دانشگاه مک گیل کاناداست و یکی از برجسته ترین نظریه پردازان و محققان حوزه استراتژی کسب وکار محسوب می شود. او مدرک دکترای تخصصی خود را در سال ۱۹۶۸ میلادی از دانشگاه MIT در رشته مدیریت دریافت نمود و از آن زمان تاکنون به پژوهش و تدریس در مدیریت و استراتژی پرداخته است. از جمله افتخاراتش، دوبار دریافت جایزه مک کینزی به خاطر مقالاتش در ژورنال Harvard Business Review است. از میان مشهورترین کتاب هایی که در حوزه استراتژی بازرگانی منتشر کرده است می توان از کتاب های فرآیند استراتژی (The Strategy Process) در سال ۱۹۹۱، ظهور و سقوط برنامه ریزی استراتژیک: بازشناسی نقش ها برای برنامه ریزی، برنامه ها و برنامه ریزان (The Rise and Fall of Strategic Planning: Reconceiving the Roles for Planning, Plans, Planners) در سال ۱۹۹۴، جنگل استراتژی (Strategy Safari) در سال ۱۹۹۸، استراتژی Bites Back در سال ۲۰۰۵، و پیگیری استراتژی ها: به سوی یک نظریه عمومی برای شکل گیری استراتژی (Tracking Strategies: Toward a General Theory of Strategy Formation) در سال ۲۰۰۷ نام برد.

وبسایت رسمی مینتزبرگ را می توانید در لینک ذیل مشاهده بفرمایید:

http://www.mintzberg.org

خود مینتزبرگ در شرحی که بر زندگانی و سوابقش نوشته است می گوید که خود را وقف تألیف و پژوهش کرده است و در طول عمر حرفه ای اش عمدتاً به موضوعاتی نظیر کار مدیریتی، شکل گیری استراتژی و اشکال سازماندهی پرداخته است. وی در زمینه آموزش و توسعه مدیریت نیز بسیار کوشیده است و در طراحی چند دوره آموزشی و آکادمیک نقش داشته است. مینتزبرگ داستان کوتاه نیز می نویسد و بسیار علاقمند است تا مجموعه داستان های کوتاهش را به زودی در کتابی منتشر کند. بیش از ۱۵۰ مقاله و ۱۵ کتاب نوشته است و به جز افتخار دریافت جایزه مک کینزی که به آن اشاره نمودیم، موفق به دریافت نشان Officer of the Order of Canada گردیده و به عنوان پژوهشگر برجسته سال ۲۰۰۰ توسط آکادمی مدیریت برگزیده شده است.

به گفته خودش، زندگی عمومی وی صرف سروکله زدن با سازمان ها شده و زندگی خصوصی اش صرف گریز از سازمان ها! وی برای فراغت از دغدغه های حرفه ایش به دوچرخه سواری، کوهنوردی، اسکی و قایق رانی می پردازد.

در وبسایت رسمی مینتزبرگ می توانید به فهرست تألیفات وی شامل کتب و مقالاتش دسترسی پیدا کنید. چندوقت پیش سه تا از مشهورترین کتاب های مینتزبرگ را در کتابخانه دانشکده مدیریت دانشگاه تهران پیدا کردم: نسخه لاتین کتاب های ساختاردهی سازمان ها (The Structuring of Organizations)، قدرت درون و دور سازمان ها (Power in and Around Organizations) و ظهور و سقوط برنامه ریزی استراتژیک (The Rise and Fall of Strategic Planning). پیشنهاد می کنم حتماً نظری به آن ها بیاندازید؛ ضمناً نسخه لاتین کتاب جنگل استراتژی نیز به راحتی از اینترنت قابل دانلود است. با جستجوی ساده Google می توانید آن را بیابید. درhttp://books.google.com نیز می توانید بخش هایی از کتاب های مینتزبرگ از جمله کتاب ظهور و سقوط برنامه ریزی استراتژیک را ملاحظه بفرمایید.

مینتزبرگ متولد ۱۹۳۹ میلادی است؛ با این اوصاف حدود ۷۲ سال سن دارد و در شرف بازنشستگی است. به نظر من هنری مینتزبرگ یکی از خوش فکرترین و عمیق ترین اندیشمندان حوزه بازرگانی و مدیریت است. خواندن آثارش بدون شک افق های جدیدی پیش روی خوانندگان خواهد گشود. متأسفانه کتاب های چندانی از او به فارسی ترجمه نشده است؛ تاجایی که به خاطر دارم جنگل استراتژی و پنج اصل سازماندهی ترجمه شده اند؛ مینتزبرگ همچنان به تدریس و پژوهش ادامه می دهد.

دیدگاه ها