نمایش نوار ابزار

ضرورت کنترل برنامه های استراتژیک

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 4]

بالاخره برنامه های استراتژیک تدوین می شوند؛ البته مدت زمان زیادی هم طول می کشد تا این برنامه ها به سرانجام برسند؛ اما سپس فراموش شوند و حتی اگر اهتمامی هم به اجرای آن ها باشد پس از مدتی دیگر به روز نمی شوند. آن وقت است که استراتژی تبدیل به سندی فرمایشی برای سازمان می شود و روزبه روز هم از واقعیت ها فاصله می گیرد.

راه حل، کنترل برنامه های استراتژیک است؛ درواقع هربار که سازمانی اقدام به برنامه ریزی استراتژیک کرد، باید فرآیندهای لازم به منظور اجرا و کنترل را نیز طرح ریزی نماید. یکی از کنترل های استراتژیک، کنترل برنامه استراتژیک است، یعنی این که استراتژیست های سازمانی به طور مرتب بررسی نمایند که آیا استراتژی های تدوین شده نیازمند بازنگری هستند یا خیر. شرایط به شدت متغیر جهان امروز چنین اقدامی را می طلبد؛ تنها زمانی می توان امیدوار بود که استراتژی های متولد شده مرده به دنیا نیامده باشند که سازمان توانسته باشد فرآیند استراتژی پردازی و بازنگری در آن را به روال (Routine) سازمانی تبدیل نماید؛ در این صورت برنامه های استراتژیک تدوین شده در سازمان آرام آرام سربرخواهند کشید و متناسب با شرایط محیط بیرونی و داخلی در زمان درست ظهور خواهند کرد و بازنگری خواهند شد.

دیدگاه ها
 • نسیم صبا پاسخ به دیدگاه

  سلام و خسته نباشید . دیدگاه شما در مورد فرایند برنامه ریزی استراتژیک خوب بود . آیا امکان کمک گرفتن از شما برای تحقیق در این زمینه هست . با تشکر .

  • نادر سیدکلالی پاسخ به دیدگاه

   سلام. می توانید با ایمیل من مکاتبه کنید. لطفا به صورت مشخص طرح موضوع فرمایید.

 • عباس زاده پاسخ به دیدگاه

  سلام و خسته نباشید . دانشجوی ارشد مدیریت استراتژیک هستم و در حال کار روی پایان نامه با موضوع ” شناسایی و اولویت بندی عوامل موثر بر تفکر استراتژیک مدیران شهرداری مبتنی بر مدل جین لیدکا ” مطالعه موردی شهرداری هادیشهر ” هستم . بیزحمت میشه منابعی به من معرفی کنید تا بتونم فصل دوم پایان نامه ام را کامل کنم ؟ مباحثی در مورد تفکر استراتژیک ، کارکردها ، مفاهیم ، الگوها ، مدل ها نیاز دارم . ممنون .